Jesteś tutaj: Home >Archiwum wpisów w kategorii: ‘Zwiedzanie i podróże

Rodzaje podróżowania

W dzisiejszym świecie można spotkać się z co najmniej kilkoma rodzajami podróżowania. Najbardziej popularne jest oczywiście podróżowanie z wykorzystaniem współczesnej techniki, pojazdów, takich jak na przykład: samoloty pasażerskie, samochody, statki, promy. Jest to sposób z pewnością bardzo wygody, który nie pochłania zbyt dużej ilości czasu na dojazd w dane miejsce. Niemniej jednak, oprócz takiego podróżowania istnieje jeszcze inne, być może dużo bardziej ciekawsze, które zapewni nam wiele przygód i atrakcji. Jednym z takich rodzajów, o których z pewnością warto wspomnieć jest tak zwany bike – traveling. Jak sama nazwa wskazuje, jest to podróżowanie … rowerem. I trzeba przyznać, że coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj podróżowania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest ono dużo tańsze i ciekawsze, obfitujące w liczne przygody. Na czym to jednak w rzeczywistości polega? Trzeba mieć przede wszystkim rower, sprawny, w pełni działający.

Oczywiście na taką wyprawę należy jednak zabrać odpowiednie narzędzia, zapasowe dętki, klej do dętek, łatki, klucze i inne narzędzia. To oczywiście nie wszystko. Należy również zaopatrzyć się w picie na drogę. Nie warto brać jedzenia, ponieważ to niepotrzebny ciężar. Warto kupować jedzenie w przydrożnych sklepach spożywczych, czy też barach. Ktoś może zapytać jednak o nocleg. Z tym również nie ma problemu. Szczególnie jeśli chodzi o obce kraje. Można skorzystać z tak zwanego gardeningu, czyli nocowania w namiocie, w prywatnym ogródku, za zgodą właścicieli. Oczywiście jest to rozwiązanie na jedną noc, a później jazda dalej. W ten sposób nie trzeba płacić za nocleg, co jest dużą oszczędnością pieniędzy. Jeśli ktoś jest zamożniejszy, może pozwolić sobie na nocleg w hotelu, czy też innych schroniskach, albo nawet w prywatnych domach, które oferują noclegi za pieniądze. Podróży trzeba jednak wyznaczyć jakiś cel – zazwyczaj jest to dojechanie do jakiegoś miasta – Pragi, Paryża, Wiednia. Wszystko zależy od nas samych, od naszych upodobań i na pewno od znajomości języków obcych.

Tagi: , ,

Podróże po Europie

Europa jest najczęściej wybieranym przez Polaków kontynentem, który obierają oni sobie za cel podróży. Niemniej jednak, trudno się dziwić. Przecież Polska jest częścią tej właśnie Europy, a co więcej, kraj nasz otwarty jest na tak zwaną strefę Szengen, która pozwala nam swobodnie podróżować w większości europejskich państw. Co jednak warto zwiedzić w Europie? Zdecydowanie większość osób decyduje się na wyjazd w ciepłe kraje. W Europie jest jednak niewiele takich państw. Królują oczywiście Hiszpania, Francja, Włochy, Grecja, Chorwacja. Do tych państw udajemy się najczęściej. Dlaczego? Klimat śródziemnomorski zwyczajnie nam służy. Nie ma tam takich upałów jak na przykład w Indiach, gdzie problemem nie jest wcale słońce, które parzy w Europie, ale gorące powietrze, wilgoć, niemożność zaczerpnięcia świeżego i nieco chłodniejszego powietrza. W Europie zaś zdarzają się takie upały, że słońce w czasie opalania może nieźle poparzyć, a te upały zdarzają się właśnie najczęściej w tych krajach, dlatego też jeśli chcemy mieć trochę więcej pewności co do ładnej pogody, warto się tam wybrać. Jeśli chodzi o Hiszpanię, to królują Baleary, a więc Majorka, Ibiza i Minorka.

Popularnością cieszą się rejony pod nazwą Costa, a więc wybrzeża Morza Śródziemnego. Są to zazwyczaj okolice przepięknego miasta, jakim jest Barcelona. We Francji królową jest oczywiście lazurowe wybrzeże, a więc południowa część, która również jest częścią wybrzeża Morza Śródziemnego. We Włoszech na pewno rządzi Sycylia oraz stolica państwa Rzym. Jeśli chodzi o Grecję, gdzie wakacje są obecnie bardzo, ale to bardzo tanie z powodu kryzysu w tym państwie, królową jest Kreta, a więc wyspa na południu kraju. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie tylko ci, którzy lubią ciepłe kraje, ale również ci, którzy wolą pojeździć na nartach niż popływać w morzu. Jeśli chodzi o bardziej chłodne kraje, to na pewno należy wspomnieć Austrię, Szwajcarię oraz kraje skandynawskie. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najpierw trzeba jednak obrać cel, a dopiero później załatwiać wszelkie inne formalności związane z podróżowaniem.

Tagi: , ,

Daleki świat

Jak na razie, niewiele jest Polaków, którzy decydują się na bardzo dalekie wyprawy. I problemem wcale nie jest tutaj strach przed nieznanym, bo te czasy dawno już minęły. Problemem są raczej finanse Polaków oraz stan ich kieszeni, który niestety nie jest najlepszy. Co prawda, sytuacja materialna polepszyła się w porównaniu z latami ubiegłymi, ale z pewnością nie jest jeszcze tak zielono, jak każdy z nas by chciał. Zdecydowana większość Polaków spędza swoje urlopy w domu, nie wyjeżdżając w ogóle z domów albo przemieszczając się jedynie do rodziny lub tańszych miejscowości wypoczynkowych. Za granicę udaje się również niewiele osób, ale liczba ta stale rośnie. Jeśli jednak chodzi o państwa świata, szczególnie te dalekie, cudów nie ma. Ale to także się zmienia. Polacy często decydują się na wyjazd za granicę, ale nie na wakacje, ale do pracy. Jeśli jednak chodzi o wakacje, to głównym kontynentem poza europejskim, który chętnie decydujemy się odwiedzać, jest oczywiście Afryka, z którą przecież graniczymy od południa Europy.

Najchętniej udajemy się do takich krajów jak na przykład: Egipt, Tunezja, zdecydowanie rzadziej Kenia, czy inne kraje afrykańskie. Te dwa zdecydowanie królują. Ostatnie wydarzenia w Syrii sprawiły jednak, że liczba osób, które wyjeżdżają do Egiptu czy Tunezji zmalała, pomimo tego, że praktycznie nie ma się czego obawiać, bo w tych krajach kryzys polityczny został już dawno zażegnany. Jeśli chodzi o Bliski Wschód najchętniej wybieramy Turcję oraz bardzo ważne miejsce dla trzech religii – Izrael. Jest to kolebka chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu, dlatego turystów tam wcale nie jest mało. Znacznie rzadziej wybieramy się za ocean. Do Stanów Zjednoczonych jeździmy do częściej do pracy, chyba że ktoś trafia na Florydę lub inne ciekawe miejsca. Na wakacje jeździmy zaś do Meksyku, który jest bardzo tanim państwem. Ameryka Południowa to głównie Peru i Brazylia, a jeśli chodzi zaś o Azję, to najchętniej wybieramy się do Chin, Indii, Tajlandii, bardzo rzadko do Japonii. Australia również jest rzadkim celem podróży. Wszystko przez wysokie ceny biletów.

Tagi: , ,

W dawnym Księstwie Cieszyńskim. Jabłonków.

Jabłonków to ciekawe miasto w Czechach, położone na terenie historycznego Śląska Cieszyńskiego. Leży u zbiegu rzek Olzy i Łomnej, a znane jest przede wszystkim ze znajdującego się tu sanatorium chorób płucnych.

Miejscowość ta powstała w 1447 roku. Nieco starsze jest Nawsie, obecnie przyłączone do Jabłonkowa, którego historia sięga 1435 roku. Miasto rozwijało się dość szybko, przede wszystkim dzięki położeniu przy popularnym szlaku handlowym prowadzącym na Węgry. W 1532 roku Jabłonków otrzymał prawa miejskie. Warzono tu piwo i organizowano jarmarki. W XVII wieku miasto stało się prężnym ośrodkiem rzemiosła, a zwłaszcza tkactwa oraz garncarstwa.  W 1914 roku w tym mieście stacjonowały Legiony Polskie, zaś na terenie dzisiejszego sanatorium działała legionowa szkoła podchorążych. Na cmentarzu w Jabłonkowie znajduje się nawet pomnik polskich legionistów.

W Jabłonkowie zachowało się sporo ciekawych zabytków. Do najważniejszych należy Kościół Bożego Ciała z 1621 roku, neorenesansowy ratusz oraz kamienice z XVIII i XIX wieku. Ciekawym obiektem jest również willa Lorenczyków znajdująca się obok ratusza, na której znajduje się pamiątkowa tablica. Przypomina ona o pobycie w tym mieście Józefa Piłsudskiego.

Ciekawe obiekty zobaczyć można również w Nawisu. Tam zachowały się zrębowe domy oraz barokowy kościół ewangelicki z pierwszej połowy XIX stulecia. Tutaj również odkryto ślady grodziska z I tysiąclecia p.n.e.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na zabytki, lecz również na atrakcje przyrodnicze znajdujące się w okolicy Jabłonkowa. Sanatorium chorób płucnych położone na brzegu Łomnej otacza park z ciekawymi, sztucznie wprowadzonymi gatunkami drzew. Inną atrakcją przyrodniczą jest stara lipa szerokolistna, która znajduje się przy drodze do Mostów.

Jabłonków to również wymarzona baza wypadkowa w pobliskie góry. Można się stąd udać na Stożek, Girową lub na Kozubovą.

Tagi: , ,

Miejsce na ziemi

Gdybym miała wybrać miejsce  na stałe wyjazdy wakacyjne- miejsce, w którym miałabym swój własny dom letniskowy to z pewnością były by to Pieniny. Co do konkretnej miejscowości to też nie miałabym dylematu bo czy byłoby to Krościenko, Szczawnica, Sromowce czy Jaworki to widoki wszędzie piękne, a odległości między tymi miejscowościami żadne, więc problemów ze zwiedzaniem poszczególnych atrakcji nie ma w ogóle.

A co można tam zwiedzać? Pomijając fakt, że  każda z tych miejscowości stanowi świetną bazę wypadową w góry, a szczyty takie jak Trzy Korony, Sokolica czy Przehyba są chyba każdemu znane chociażby z samej nazwy. Oprócz nich jest mnóstwo innych „górek” na które można się z łatwością wspiąć. Śmiało można powiedzieć, że Pieniny to są góry dla każdego(a pisze to osoba mająca lęk wysokości).

Tym, którym zdobywanie górskich szczytów nie sprawia satysfakcji też się coś znajdziemy. Trasy rowerowe(wypożyczalnie rowerów na każdym kroku), spacerowe- wystarczy wspomnieć o pięknej trasie rowerowo- spacerowej wiodącej z Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru czy o Wąwozie Homole gdzie bez trudów wspinaczki można podziwiać piękne krajobrazy.

Dla amatorów zabytków tez coś mamy: w Krościenku kościół z XIV w., w Szczawnicy zabytkowe zabudowania czy Plac Dietla. Praktycznie w każdej miejscowości jakiś zabytek się znajdzie.

Wychwalając uroki i zalety Pienin nie sposób pominąć chyba ich największej atrakcji, a mianowicie Spływu Dunajcem- mogłoby się wydawać, że  spędzenie ponad dwóch godzin na tratwie płynącej po rzece jest zajęciem arcynudnym – nic bardziej mylnego. Jest to czas spędzony na podziwianiu widoków i słuchaniu opowieści górali, a gawędziarze z nich przedni.

Pieniny są tak piękne, że można tam pojechać i nic nie robić. Wystarczy usiąść i patrzyć, a zapewniam, że widoki zapierają dech w piersiach. Poza tym  mają w sobie coś magicznego, jakiś taki spokój, który pozwala człowiekowi zapomnieć o kłopotach i prawdziwe odpocząć.

Tagi: , ,