Jesteś tutaj: Home > Zwiedzanie i podróże > Miejsce na ziemi

Miejsce na ziemi

Gdybym miała wybrać miejsce  na stałe wyjazdy wakacyjne- miejsce, w którym miałabym swój własny dom letniskowy to z pewnością były by to Pieniny. Co do konkretnej miejscowości to też nie miałabym dylematu bo czy byłoby to Krościenko, Szczawnica, Sromowce czy Jaworki to widoki wszędzie piękne, a odległości między tymi miejscowościami żadne, więc problemów ze zwiedzaniem poszczególnych atrakcji nie ma w ogóle.

A co można tam zwiedzać? Pomijając fakt, że  każda z tych miejscowości stanowi świetną bazę wypadową w góry, a szczyty takie jak Trzy Korony, Sokolica czy Przehyba są chyba każdemu znane chociażby z samej nazwy. Oprócz nich jest mnóstwo innych „górek” na które można się z łatwością wspiąć. Śmiało można powiedzieć, że Pieniny to są góry dla każdego(a pisze to osoba mająca lęk wysokości).

Tym, którym zdobywanie górskich szczytów nie sprawia satysfakcji też się coś znajdziemy. Trasy rowerowe(wypożyczalnie rowerów na każdym kroku), spacerowe- wystarczy wspomnieć o pięknej trasie rowerowo- spacerowej wiodącej z Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru czy o Wąwozie Homole gdzie bez trudów wspinaczki można podziwiać piękne krajobrazy.

Dla amatorów zabytków tez coś mamy: w Krościenku kościół z XIV w., w Szczawnicy zabytkowe zabudowania czy Plac Dietla. Praktycznie w każdej miejscowości jakiś zabytek się znajdzie.

Wychwalając uroki i zalety Pienin nie sposób pominąć chyba ich największej atrakcji, a mianowicie Spływu Dunajcem- mogłoby się wydawać, że  spędzenie ponad dwóch godzin na tratwie płynącej po rzece jest zajęciem arcynudnym – nic bardziej mylnego. Jest to czas spędzony na podziwianiu widoków i słuchaniu opowieści górali, a gawędziarze z nich przedni.

Pieniny są tak piękne, że można tam pojechać i nic nie robić. Wystarczy usiąść i patrzyć, a zapewniam, że widoki zapierają dech w piersiach. Poza tym  mają w sobie coś magicznego, jakiś taki spokój, który pozwala człowiekowi zapomnieć o kłopotach i prawdziwe odpocząć.

Tagi: , ,

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby móc komentować.