Jesteś tutaj: Home >Posty otagowane ‘miejsca

Rodzaje podróżowania

W dzisiejszym świecie można spotkać się z co najmniej kilkoma rodzajami podróżowania. Najbardziej popularne jest oczywiście podróżowanie z wykorzystaniem współczesnej techniki, pojazdów, takich jak na przykład: samoloty pasażerskie, samochody, statki, promy. Jest to sposób z pewnością bardzo wygody, który nie pochłania zbyt dużej ilości czasu na dojazd w dane miejsce. Niemniej jednak, oprócz takiego podróżowania istnieje jeszcze inne, być może dużo bardziej ciekawsze, które zapewni nam wiele przygód i atrakcji. Jednym z takich rodzajów, o których z pewnością warto wspomnieć jest tak zwany bike – traveling. Jak sama nazwa wskazuje, jest to podróżowanie … rowerem. I trzeba przyznać, że coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj podróżowania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest ono dużo tańsze i ciekawsze, obfitujące w liczne przygody. Na czym to jednak w rzeczywistości polega? Trzeba mieć przede wszystkim rower, sprawny, w pełni działający.

Oczywiście na taką wyprawę należy jednak zabrać odpowiednie narzędzia, zapasowe dętki, klej do dętek, łatki, klucze i inne narzędzia. To oczywiście nie wszystko. Należy również zaopatrzyć się w picie na drogę. Nie warto brać jedzenia, ponieważ to niepotrzebny ciężar. Warto kupować jedzenie w przydrożnych sklepach spożywczych, czy też barach. Ktoś może zapytać jednak o nocleg. Z tym również nie ma problemu. Szczególnie jeśli chodzi o obce kraje. Można skorzystać z tak zwanego gardeningu, czyli nocowania w namiocie, w prywatnym ogródku, za zgodą właścicieli. Oczywiście jest to rozwiązanie na jedną noc, a później jazda dalej. W ten sposób nie trzeba płacić za nocleg, co jest dużą oszczędnością pieniędzy. Jeśli ktoś jest zamożniejszy, może pozwolić sobie na nocleg w hotelu, czy też innych schroniskach, albo nawet w prywatnych domach, które oferują noclegi za pieniądze. Podróży trzeba jednak wyznaczyć jakiś cel – zazwyczaj jest to dojechanie do jakiegoś miasta – Pragi, Paryża, Wiednia. Wszystko zależy od nas samych, od naszych upodobań i na pewno od znajomości języków obcych.

Tagi: , ,

W dawnym Księstwie Cieszyńskim. Jabłonków.

Jabłonków to ciekawe miasto w Czechach, położone na terenie historycznego Śląska Cieszyńskiego. Leży u zbiegu rzek Olzy i Łomnej, a znane jest przede wszystkim ze znajdującego się tu sanatorium chorób płucnych.

Miejscowość ta powstała w 1447 roku. Nieco starsze jest Nawsie, obecnie przyłączone do Jabłonkowa, którego historia sięga 1435 roku. Miasto rozwijało się dość szybko, przede wszystkim dzięki położeniu przy popularnym szlaku handlowym prowadzącym na Węgry. W 1532 roku Jabłonków otrzymał prawa miejskie. Warzono tu piwo i organizowano jarmarki. W XVII wieku miasto stało się prężnym ośrodkiem rzemiosła, a zwłaszcza tkactwa oraz garncarstwa.  W 1914 roku w tym mieście stacjonowały Legiony Polskie, zaś na terenie dzisiejszego sanatorium działała legionowa szkoła podchorążych. Na cmentarzu w Jabłonkowie znajduje się nawet pomnik polskich legionistów.

W Jabłonkowie zachowało się sporo ciekawych zabytków. Do najważniejszych należy Kościół Bożego Ciała z 1621 roku, neorenesansowy ratusz oraz kamienice z XVIII i XIX wieku. Ciekawym obiektem jest również willa Lorenczyków znajdująca się obok ratusza, na której znajduje się pamiątkowa tablica. Przypomina ona o pobycie w tym mieście Józefa Piłsudskiego.

Ciekawe obiekty zobaczyć można również w Nawisu. Tam zachowały się zrębowe domy oraz barokowy kościół ewangelicki z pierwszej połowy XIX stulecia. Tutaj również odkryto ślady grodziska z I tysiąclecia p.n.e.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na zabytki, lecz również na atrakcje przyrodnicze znajdujące się w okolicy Jabłonkowa. Sanatorium chorób płucnych położone na brzegu Łomnej otacza park z ciekawymi, sztucznie wprowadzonymi gatunkami drzew. Inną atrakcją przyrodniczą jest stara lipa szerokolistna, która znajduje się przy drodze do Mostów.

Jabłonków to również wymarzona baza wypadkowa w pobliskie góry. Można się stąd udać na Stożek, Girową lub na Kozubovą.

Tagi: , ,

Miejsce na ziemi

Gdybym miała wybrać miejsce  na stałe wyjazdy wakacyjne- miejsce, w którym miałabym swój własny dom letniskowy to z pewnością były by to Pieniny. Co do konkretnej miejscowości to też nie miałabym dylematu bo czy byłoby to Krościenko, Szczawnica, Sromowce czy Jaworki to widoki wszędzie piękne, a odległości między tymi miejscowościami żadne, więc problemów ze zwiedzaniem poszczególnych atrakcji nie ma w ogóle.

A co można tam zwiedzać? Pomijając fakt, że  każda z tych miejscowości stanowi świetną bazę wypadową w góry, a szczyty takie jak Trzy Korony, Sokolica czy Przehyba są chyba każdemu znane chociażby z samej nazwy. Oprócz nich jest mnóstwo innych „górek” na które można się z łatwością wspiąć. Śmiało można powiedzieć, że Pieniny to są góry dla każdego(a pisze to osoba mająca lęk wysokości).

Tym, którym zdobywanie górskich szczytów nie sprawia satysfakcji też się coś znajdziemy. Trasy rowerowe(wypożyczalnie rowerów na każdym kroku), spacerowe- wystarczy wspomnieć o pięknej trasie rowerowo- spacerowej wiodącej z Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru czy o Wąwozie Homole gdzie bez trudów wspinaczki można podziwiać piękne krajobrazy.

Dla amatorów zabytków tez coś mamy: w Krościenku kościół z XIV w., w Szczawnicy zabytkowe zabudowania czy Plac Dietla. Praktycznie w każdej miejscowości jakiś zabytek się znajdzie.

Wychwalając uroki i zalety Pienin nie sposób pominąć chyba ich największej atrakcji, a mianowicie Spływu Dunajcem- mogłoby się wydawać, że  spędzenie ponad dwóch godzin na tratwie płynącej po rzece jest zajęciem arcynudnym – nic bardziej mylnego. Jest to czas spędzony na podziwianiu widoków i słuchaniu opowieści górali, a gawędziarze z nich przedni.

Pieniny są tak piękne, że można tam pojechać i nic nie robić. Wystarczy usiąść i patrzyć, a zapewniam, że widoki zapierają dech w piersiach. Poza tym  mają w sobie coś magicznego, jakiś taki spokój, który pozwala człowiekowi zapomnieć o kłopotach i prawdziwe odpocząć.

Tagi: , ,

Maroko

Maroko leży na gorących piaskach pustyni. Z jednej strony otaczają go fale Atlantyku i piękne plaże, z drugiej ośnieżone szczyty gór Atlas. Walutą Maroka jest dirham. 1Mad=0, 40PLN. Słynnym marokańskim produktem jest olejek argonowy. Jest dostępny w dwóch wersjach: jadalnej i kosmetycznej. 100 ml kosztuje około 60 złotych. Warto zaopatrzyć się w taki prezent z wycieczki.

Ośmiodniowa wycieczka kosztuje około 2600 zł od osoby. Cena obejmuje przelot, wyżywienie i 7 noclegów w hotelu. Należy również upewnić się czy i na jakie choroby zaszczepić się przed wyjazdem.

Co warto zwiedzić?

• Meknes. Znajdują się tu pięknie zdobione bramy Bab el-Khemis i Bab el-Mansour. Warto zobaczyć mauzoleum Mulaja Ismaila.

• Agadira. Należy wybrać się na spacer po medynie, czyli arabskiej starówce.

• Aourir. Słynie z wysokich fal idealnych dla serwerów.

• Essaouira. To tutaj wytwarza się najpiękniejsze wyroby z drewna tui i cedru. Warto kupić tu oryginalne pamiątki. O cenę należy się targować, a być może kupimy przedmiot nawet o połowę ceny wyjściowej.

• Safi. Znajduje się tu imponująca forteca Kasr al.-Bahr. Roztacza się z niej widok na miasto. Safi słynie z pracowni garncarskich. Można tu dostać niezwykłe przedmioty z ceramiki.

• Al.-Dżadida. Zachowały się tu Portugalskie cysterny, czyli zbiorniki wody pitnej. Warto zwiedzić również mury obronne.

• Casablanca. Największe wrażenie na turystach robi meczet Hassana II. Zbudowano go w 1989r. Ma wysokość 210 metrów.

• Rabata. Można tu podziwiać Wieżę Hassana z XII wieku. U jego stóp znajduje się 200 fragmentów kolumn niedokończonego minaretu. Obok wznosi się mauzoleum Mohameda VI, dziadka obecnie panującego króla.

• Tanger. Z wzgórza Charf można podziwiać widoki na hiszpańskie wybrzeże. Najcenniejszym zabytkiem tego miasta jest pałac Dar-el-Makhzen. W dzisiejszych czasach znajduję się tu muzeum.

• Marrakesz. Symbolem miasta jest meczet Kutubija. Jednak to atmosfera placu Dżemaa el-Fna, zaczarowuje turystów. Nocą plac pełen jest kuglarzy, zaklinaczy węży i treserów małp. Plac wypełnia się muzyką, gwarem rozmów i zapachami egzotycznych potraw.

Jaką trasę obrać i jakie zabytki zwiedzić zależy od indywidualnych potrzeb turysty. Czy zdecydować się na znane miasta jak Marrakesz czy mniej oblegane przez turystów. Jedno jest pewne: z Maroka wraca się z niezwykłymi wspomnieniami.

Tagi: , ,