Jesteś tutaj: Home >Posty otagowane ‘turystyka

Atrakcje w Polsce

W dzisiejszych czasach zdecydowanie większa grupa ludzi decyduje się na wyjazd poza granice naszego kraju, później wracając i chwaląc się jak to cudownie jest za granicą. Niemniej jednak, prawdziwe jest przysłowie, które mówi o tym, że cudze chwalicie, swego nie znacie. Wiele z tych osób nawet nie zdołało odwiedzić wspaniałych polskich miejscowości. Jeśli chodzi o duże miasta, to bez wątpienia najpiękniejszym z nich jest Kraków. Jest to miasto, w którym czuje się zupełnie inny klimat niż w jakichkolwiek pozostałych polskich miastach. Nie jest ono ani za duże, ani także za małe. Wręcz przeciwnie. Jest to miasto w sam raz. Jedyne co może być tam męczące, to bardzo duża ilość turystów. Coraz rzadziej słychać na krakowskim rynku i okolicach Polaków. Coraz więcej można usłyszeć innych, obcych języków, ponieważ mieszkańcy Krakowa wolą trzymać się z dala od zgiełki centrum. Niemniej jednak, każdy Polak powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu Kościół Mariacki, Wawel, czyli siedzibę polskich królów, widok na Wisłę, krakowski klasztor ojców kamedułów na Bielanach, Łagiewniki i wiele innych.

Pod rynkiem stworzono zaś przepiękne muzeum, w którym można przenieść się w odległą historię Krakowa. Spacer po Sukiennicach musi zostać zaliczony w tym mieście, a być w Krakowie i nie usłyszeć hejnału mariackiego, to po prostu grzech i ogromne zaniedbanie. Jeśli chodzi o inne miasta, to na pewno godny odwiedzenia jest Wrocław, Kazimierz Dolny, Sandomierz, Gdańsk oraz z pewnością Warszawa – stolica Polski. Każdy Polak powinien zobaczyć stolicę co najmniej raz. Jest to jedyne nowoczesne miasto w Polsce, które może się równać pod tym względem z innymi europejskimi miastami. Jeśli chodzi zaś o inne miejscowości i rejony, do których warto się udać, to z pewnością trzeba postawić na Zakopane, Kołobrzeg, miejscowości mazurskie, kujawskie, pomorskie (na przykład piękny Szczecinek). W Polsce naprawdę jest co oglądać, zwiedzać i jest również gdzie odpoczywać. Jedyną niewiadomą jest pogoda, która może nam niestety popsuć plany i szyki podróży po polskiej ziemi.

Tagi: , ,

Języki obce

Jeśli wybieramy się na wakacje za granicę, niezależnie od tego, czy będzie to kraj europejski, czy jakiś bardziej odległy jak Chiny czy Peru, znajomość języka angielskiego jest wręcz obowiązkowa. Dlaczego? Jest to obecnie najpopularniejszy język na świecie, którym posługuje się największa liczba ludzi. Niemniej jednak, wbrew takiej popularności oraz informacjom, że w Polsce znajomość angielskiego jest bardzo dobra, nie jest tak w rzeczywistości. Dlaczego? Starsi z nas uczyli się w szkołach języka rosyjskiego, niemieckiego lub rzadziej francuskiego. Dziś języki te są popularne, ale nie wszędzie, szczególnie jeśli chodzi o niemiecki i rosyjski, chociaż ten ostatni staje się coraz bardziej popularnym językiem biznesu. Nauka angielskiego nie należy wbrew pozorom do najłatwiejszych zadań. Szczególnym i największym problemem jest czytanie w tym języku, które jest specyficzne, posiada liczne wyjątki i często nie podlega żadnym regułom. Znajomość komunikatywna tego języka podczas wyjazdu za granicę jest niemalże obowiązkowa.

Powinniśmy wiedzieć, jak zapytać o drogę, kiedy się zgubimy, jak poprosić o wskazanie toalet, jak zamówić coś w restauracji, jak porozumieć się w hotelu, na poczcie i w kilku innych miejscach. Warto więc uczyć się tego języka, bo może nam przydać się nie tylko na wakacjach, ale również w pracy. Drugim językiem na świecie jest zdecydowanie język chiński. Odmiana mandaryńska to najpopularniejszy język tego kraju. Niemniej jednak, jego nauka jest trudna, bo nie dość, że chiński to inny alfabet, ale również inny region świata, kultura, tradycja, wymowa i wiele wiele innych różnic. Języki orientalne to zapewne pasja wielu osób, ale aby się ich nauczyć, warto najpierw poświęcić czas na język angielski, który jest niemal wszędzie. Jest to jednak wyzwanie trudne dla tych, którzy nigdy nie mieli z nim styczności. Można jednak zapisać się na tanie korepetycje i kursy językowe, które w tym zakresie nie są drogie. Bez wątpienia nie będziemy żałowali, ponieważ znajomość języka angielskiego w podróży z pewnością się nam przyda w licznych sytuacjach, jakich doświadczymy.

Tagi: , ,

Co każdy turysta powinien zwiedzić o zwiedzaniu Grecji

Grecja należy do Unii Europejskiej i jest jednym z piękniejszych państw jakie znajdują się na terenie Europy. Nastawiona jest głównie na turystykę z której utrzymuje się duża część mieszkańców. Klimat jaki się tam znajduje jest idealny do spędzenia wakacji. Długie lato oraz bardzo delikatna zima sprawiają, że w Grecji występują gatunki roślin których uprawa u nas w Polsce byłaby niemożliwa. Przykładem są oczywiście oliwki z których otrzymuje się oliwę. Wielu turystów z całego świata odwiedza Grecję i jest ona uważana za bardzo atrakcyjny lecz jednocześnie drogi region. Nie do końca tak jest. Najbardziej atrakcyjne dla turystów zakątki takie jak Kreta związane są z wysokimi kosztami, lecz teraz w dobie kryzysu możemy znaleźć tańsze i atrakcyjniejsze cenowo rozwiązania. To co najważniejsze to możliwość cieszenia się ładną pogodą przez cały okres urlopu. Wyjazd do Grecji daje taką możliwość. Możemy być pewnie, że nie spotkają nas tam żadne przykre niespodzianki pogodowe. Obowiązkowo zatem weźmy ze sobą kostium kąpielowy, krótkie spodenki i klapki lub sandałki. Upał jaki tam panuje jest z reguły tylko dla osób które lubią słońce i ciepło.

Grecy posługują się płynnie językiem angielskim dlatego też w każdej części tego kraju bez problemu powinniśmy mieć możliwość dogadania się. Turyści przyjeżdżający tam na wakacje nie znają greckiego dlatego też znajomość angielskiego jest dla osób nastawionych na turystyczny biznes obowiązkowa. Kuchnia grecka uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Zasmakowanie tradycyjnych potraw powinno być na naszej liście rzeczy które obowiązkowo musimy zrobić podczas wakacji w tym kraju. Bogata kultura zwłaszcza jeżeli chodzi o zabytki sprawia, że naprawdę warto odwiedzić stolicę Grecji – Ateny. Lecz turyści z reguły potrafią spędzić godziny nad przepięknymi plażami greckimi i nie ma się co dziwić bo naprawdę są zjawiskowe. Kolejna ważna informacja jeżeli chodzi o spędzenie wakacji w Grecji to to, że gdy nadejdzie już czas powrotu zupełnie nie będziemy chcieli opuszczać tego miejsca.

Tagi: , ,

Biura podróży polecają w tym roku Bułgarię!

Oferty wyjazdów wakacyjnych na przełomie ostatnich lat a nawet miesięcy zmieniają się w niespodziewanym tempie. Ma na to wpływ wiele czynników. Jednym z nich ejst troska o bezpieczeństwo oraz problemy związane z ustrojem panującym w danym kraju. Dotyczy to głównie Egiptu lecz również Tunezji. Państwa te kiedyś cieszące się dużą liczba chętnych do zwiedzania turystów obecnie muszą walczyć o podróżnych którzy boją się przyjeżdżać ze względu na duże zamieszki o jakich mogliśmy słyszeć kilkanaście miesięcy temu. Nie mając pewności co do sytuacji politycznej mało osób jest chętnych do ryzykowania nawet gdy cena jest niska. Jednak rynek nie lubi pustki i w miejsca tych państw weszły nowe ciekawe ośrodki turystyczne. Niestety dość ważnym wymogiem jest aby były one tanie, gdyż europejczycy posiadają dość mocno nadszarpnięty kryzysem portfel. Drogie hotele, ekskluzywne ośrodki z basenami i Spa to atrakcje na które mogą pozwolić sobie jedynie nieliczni.

Dziś liczy się cena, ale pomimo wszystko nikt nie chce rezygnować ze standardów do jakich się przyzwyczaił. I to spowodowało, że biura podróży rozpoczęły zwiększoną sprzedaż wycieczek do Bułgarii. Jest to przepiękny kraj z cudownymi wybrzeżami, pięknym morzem i oczywiście wiecznie rozpieszczającym turystów słońcem. Kto chciałby wyjechać na wakacje i mieć pewność, że pogoda będzie sprzyjać? Oczywiście wszyscy. Dlatego też zalety bułgarskich wycieczek są obecnie doceniane przez podróżnych. Sofia, Warmia oraz inne miasta tego państwa są naprawdę godne polecenia. Wycieczki w te regiony można rezerwować już od maja aż do września. Wówczas panuje tam lato które związane jest z wysokimi temperaturami. Turyści decydujący się an wyjazd do Bułgarii powinni jednak zaznajomić się ze specyfiką tego kraju. Bardzo ważne są takie kwestie jak kierunek ruchu oraz gesty które nie zawsze pokrywają się z tym co panuje w Polsce. Jednak o wszystkich różnicach z pewnością zostaniemy poinformowani przez wybrane przez nas biuro podróży u którego wykupimy wycieczkę.

Tagi: , ,

Turystyka polska

Polscy wczasowicze z roku na rok stają się coraz bardziej kapryśni i wymagający. Tygodniowy wypoczynek to dla nich żaden wypoczynek, a wakacje w Polsce to wycieczka a nie wczasy… No właśnie, w tym miejscu aż prosi się o przywołanie słynnego cytatu, mówiącego o tym, że „cudze chwalicie, swego nie znacie”… Polacy raczej z ignorancją traktują swoje ciekawie zlokalizowane państwo o bogatym zapleczu historycznym, kulturalnym i zabytkowym. Polska nie jest dla Polaków miejscem na letni wypoczynek, dlatego też systematycznie wzbogacają budżety zagranicznych kurortów. Tymczasem zagraniczni turyści coraz chętniej ściągają do Polski. I choć z pogodą bywa różnie, to bynajmniej nie stanowi ona dla nich żadnej przeszkody. Polska jest świetnym państwem i spełnia wymogi turystyki, niestety wciąż brak dobrej reklamy i zachęty. Morze, góry, jeziora mazurskie, kotliny- dla każdego coś się znajdzie. Niemal każde polskie miasto może pochwalić się niebanalną historią i ciekawostkami.

Osoby, którym znudziły się wakacje na słynnych riwierach i leżenie kilkanaście dni w słońcu, chętnie zjeżdżają do Polski, by podziwiać przyrodę i objęte ochroną rośliny i zwierzęta. Polska swego czasu odgrywała strategiczną i kluczową rolę, dlatego miłośnicy historii tłumnie zjeżdżają popatrzeć i zwiedzać to, co nam, Polakom, wydaje się nudne i oczywiste. Polska turystyka jeszcze do niedawna znajdowała się w opłakanym stanie- brakowało pieniędzy na rozbudowę bazy noclegowej, na restaurację zabytków, na reklamę… Dziś sytuacja uległa diametralnej poprawie i choć wciąż trzeba wiele zainwestować, to z pewnością widać już postępy. Coraz więcej polskich miast pojawia się na ulotkach i ogłoszeniach, wzbogaca się w zaplecze noclegowe i hotelarskie i z roku na rok przyjmuje coraz więcej turystów. Turystyka wreszcie przestała odgrywać rolę uciążliwej gałęzi, a stała się dochodową i opłacalną dziedziną, która każdego roku przynosi ogromne zyski. Świat powoli przekonuje się do piękna i bogactwa i naszego kraju, niestety z Polakami będzie trudniej.

Tagi: , ,