Jesteś tutaj: Home >Posty otagowane ‘urlop

Leniwy urlop czy aktywny wypoczynek

To pytanie z pewnością stawiają sobie Ci, którzy zamierzają wyruszyć na wymarzone wakacje. Niemniej jednak, odpowiedź nie jest wcale jednoznaczna. Większość decyduje się na pierwszą opcję, a więc tak zwany leniwy urlop. Ludzie masowo wykupują w biurach podróży wycieczki, a potem kończy się na przesiadywaniu całego urlopu w dobrym hotelu z licznymi atrakcjami. Czy to jednak może być jakkolwiek interesujące? Zależy co kto lubi. Jeśli na przykład ktoś spędził cały rok, wykonując ciężką pracę fizyczną i zarabiając właśnie między innymi na wakacje, z pewnością taki rodzaj wypoczynku będzie mu odpowiadał. Zazwyczaj na takie wczasy decydują się jednak ludzie starsi, seniorzy, którzy lubią podróżować, ale często te podróże ograniczają się do korzystania pełnią z atrakcji hotelowych, jakimi mogą być baseny, sauny, groty solne, zimne groty, zjeżdżalnie, parki dla dzieci, plaża i wiele wiele innych. Niemniej jednak, taki pobyt może się szybko znudzić, bo jak długo można przecież siedzieć w basenie na zmianę z opalaniem. Dlatego też młodzi ludzie, ale nie tylko, chętnie decydują się na tak zwany aktywny wypoczynek. Jest to szczególny rodzaj spędzania wolnego czasu, ponieważ jest on bardzo zdrowy i na pewno wyjdzie nam na dobre.

A aktywnie spędzać czas za granicą, ale również w Polsce, można na wiele sposobów. Jeżeli wybieramy się nad morze, ocean, z pewnością dobrym pomysłem będzie windsurfing albo kitesurfing. Popularny stał się również tak zwany parasoling. Wspinaczki po skałach nadmorskich również mogą być pasjonujące. Wiele osób decyduje się również na naukę nurkowania, co wcale nie jest takie łatwe jak mogłoby się co niektórym wydawać. Propozycji jest wiele. Można powiedzieć, że co kraj to obyczaj, a to powiedzenie na pewno sprawdza się również w sporcie. Na plaży można zagrać w siatkówkę plażową, w badmintona, być może w piłkę nożną. W wodzie również można zagrać w siatkówkę wodą, a nawet w piłkę wodną. Dla każdego coś się znajdzie. W górach wspinaczka to zapewne najlepszy pomysł. W lecie można nawet jeździć na nartach w Alpach i nie tylko. Dla każdego coś miłego.

Tagi: , ,

Biura podróży polecają w tym roku Bułgarię!

Oferty wyjazdów wakacyjnych na przełomie ostatnich lat a nawet miesięcy zmieniają się w niespodziewanym tempie. Ma na to wpływ wiele czynników. Jednym z nich ejst troska o bezpieczeństwo oraz problemy związane z ustrojem panującym w danym kraju. Dotyczy to głównie Egiptu lecz również Tunezji. Państwa te kiedyś cieszące się dużą liczba chętnych do zwiedzania turystów obecnie muszą walczyć o podróżnych którzy boją się przyjeżdżać ze względu na duże zamieszki o jakich mogliśmy słyszeć kilkanaście miesięcy temu. Nie mając pewności co do sytuacji politycznej mało osób jest chętnych do ryzykowania nawet gdy cena jest niska. Jednak rynek nie lubi pustki i w miejsca tych państw weszły nowe ciekawe ośrodki turystyczne. Niestety dość ważnym wymogiem jest aby były one tanie, gdyż europejczycy posiadają dość mocno nadszarpnięty kryzysem portfel. Drogie hotele, ekskluzywne ośrodki z basenami i Spa to atrakcje na które mogą pozwolić sobie jedynie nieliczni.

Dziś liczy się cena, ale pomimo wszystko nikt nie chce rezygnować ze standardów do jakich się przyzwyczaił. I to spowodowało, że biura podróży rozpoczęły zwiększoną sprzedaż wycieczek do Bułgarii. Jest to przepiękny kraj z cudownymi wybrzeżami, pięknym morzem i oczywiście wiecznie rozpieszczającym turystów słońcem. Kto chciałby wyjechać na wakacje i mieć pewność, że pogoda będzie sprzyjać? Oczywiście wszyscy. Dlatego też zalety bułgarskich wycieczek są obecnie doceniane przez podróżnych. Sofia, Warmia oraz inne miasta tego państwa są naprawdę godne polecenia. Wycieczki w te regiony można rezerwować już od maja aż do września. Wówczas panuje tam lato które związane jest z wysokimi temperaturami. Turyści decydujący się an wyjazd do Bułgarii powinni jednak zaznajomić się ze specyfiką tego kraju. Bardzo ważne są takie kwestie jak kierunek ruchu oraz gesty które nie zawsze pokrywają się z tym co panuje w Polsce. Jednak o wszystkich różnicach z pewnością zostaniemy poinformowani przez wybrane przez nas biuro podróży u którego wykupimy wycieczkę.

Tagi: , ,

Cała prawda o polskiej turystyce…

Urlop dla wielu Polaków jest najbardziej wyczekiwaną porą roku, często bardziej niż święta. Nic dziwnego, skoro przeciętny Polak może sobie pozwolić tylko na jedne wczasy w roku… I mimo, iż nasi sąsiedzi odpoczywają nawet kilka razy do roku, to trzeba przyznać, że sytuacja w Polsce i tak uległa już poprawie. Turystyka, wbrew pozorom uległa rozwija się- jeszcze kilka lat temu tak dużo osób nie wyjeżdżało każdego roku na wakacje, a biura podróży i baza noclegowa w samej Polsce były w opłakanym stanie. Coroczne wczasy i coraz więcej wczasowiczów mogłoby sugerować, że w naszym kraju żyje się lepiej. Niestety tak wcale nie jest, bowiem okazuje się, że większość wczasowiczów cały rok odkłada na swoje wakacje lub zaciąga różnego rodzaju kredyty wakacyjne i gotówkowe. Nie mniej jednak stajemy się coraz bardziej wygodni- polskie morze już nam nie wystarcza.

Jak wczasy to zagranicą, a oferty typu last minute, first minute, all inclusive oraz tanie linie lotnicze zachęcają do tego typu wypraw. Początkowo Polacy odwiedzali typowe kurorty turystyczne- Morze Śródziemne, Turcja, Włochy, Grecja. Z czasem nawet to przestało wystarczać, a współcześnie ludzie wybierają coraz bardziej egzotyczne miejsca. Dzisiejsze wczasy wiążą się już nie tyle z wylegiwaniem się na zawsze gorących piaskach basenu śródziemnego, ile raczej z poznawaniem nowych kultur, obcych tradycji, zwiedzaniem ciekawych miejsc i nietypowych zjawisk natury. Podobna ciekawość świata to bardzo korzystne zjawisko dla turystyki, która, de facto, czerpie pieniądze z naszego wypoczynku. I choć w teorii turystyka polska rzeczywiście uległa znacznej poprawie, to rzeczywistość okazuje się dosyć szara. W obliczu upadających biur podróży, którzy nie są w stanie nawet opłacić powrotu turystów do kraju niejeden wczasowicz zdecyduje się wykupić wczasy u zagranicznych biur podróży. Bo co może bardziej zepsuć wymarzone i wyczekiwane przez cały rok wczasy, jak upadłość biura podróży? Jeśli kolejne biura będą upadać w tak zawrotnym tempie, to już niedługo na rynku nie pozostanie ani jeden polski operator wczasów…

Tagi: , ,

Odpowiednie miejsce kluczem do wymarzonych wakacji

Coroczne wakacje to dla niektórych jedyny czas w roku, kiedy mogą naprawdę odetchnąć, odpocząć, zrelaksować się i nabrać sił do kolejnego szalonego roku. Osoby regularnie korzystające z corocznych wyjazdów pewnie miały okazję przekonać się, że nie zawsze ten czas jest tak wymarzony, jak sobie zaplanujemy- zatłoczone plaże, mnóstwo turystów, niedobre jedzenie, bardzo droga okolica… Chyba wszyscy zgodzą się z tym, że nic tak nie irytuje i nie wyprowadza z równowagi, jak nieudane oczekiwane przez cały rok wakacje. Można uniknąć tego typu nieprzyjemności, wystarczy poświęcić kilka wolnych chwil, by dokładnie zaplanować swój letni wypoczynek. Kluczowym elementem jest oczywiście nakład finansowy- warto zabezpieczyć się w dodatkowe pieniądze, by czas wypoczynku nie był stresujący także pod tym względem. Ważniejszym od pieniędzy elementem planowania letniego wypoczynku jest jednak wybór miejsca. Choć wśród polskich turystów panuje dziwna moda podążania za tłumem i wyjeżdżania na wakacje, „tam, gdzie jadą wszyscy w tym roku”, to po chwili zastanowienia chyba każdy przyzna, że nie jest to do końca dobry pomysł na wymarzony letni wypoczynek.

Wybór odpowiedniego miejsca odgrywa kluczową rolę, nie tylko na jakość naszego wypoczynku, ale przede wszystkim na nasze samopoczucie. Kto chciałby zbierać siły i relaksować się szukając choć skrawka wolnej plaży? No właśnie… Przed zarezerwowaniem biletów warto zastanowić się, czego tak właściwie oczekujemy od naszych letnich wakacji, jak mamy ochotę je spędzić i co chcemy robić. Jedni uwielbiają całodniowe kąpiele słoneczne, inni wolą pozwiedzać i poznać nowe kultury i obyczaje, jeszcze innych interesuje dzika i egzotyczna fauna i flora lub wypoczynek aktywny. Każde z wyżej wymienionych preferencji kwalifikuje do innych miejsc wypoczynkowych: plaża, turystyczne miasteczka, spływy kajakowe, campingi, szlaki górskie, posiadłości agroturystyczne… To właśnie miejsce decyduje w znacznej mierze o jakości naszego wypoczynku, dlatego warto zastanowić się przez chwilę, gdzie poczujemy się najlepiej.

Tagi: , ,