Jesteś tutaj: Home >Posty otagowane ‘wakacje

Biura podróży

Dzisiaj wiele słyszy się o tych właśnie instytucjach. Bez wątpienia są one bardzo dochodowe, ponieważ ludzie coraz chętniej wybierają się w dalekie podróże, poza granice naszego kraju. Niemniej jednak, z nimi również trzeba uważać. Małe biura zazwyczaj oferują dobre oferty, bardzo tanie, które kuszą potencjalnych turystów. Czy jednak warto się o nie pokusić, a może lepiej zdecydować się na droższe, ale sprawdzone biuro podróży? W końcu tak wiele słyszy się dzisiaj o splajtowaniu niektórych biur. W okresie wakacyjnym splajtowało w Polsce aż dziewięć biur podróży. Stały się one po prostu niewypłacalne. Co to oznacza dla ludzi, którzy wyjechali już na wakacje za pośrednictwem takiego biura podróży? Przede wszystkim to, że muszą oni natychmiast wrócić do kraju, ponieważ ich pieniądze przepadły. Za granicą, w danym hotelu, nikogo nie będzie interesować to, że dane biuro splajtowało. Wręcz przeciwnie. Żaden hotel nie będzie nas przecież trzymał za darmo. Ludzie zostają wyrzuceni z hotelu i muszą jak najszybciej iść na samolot. Gorzej, jeśli ktoś nie wziął dostatecznej ilości pieniędzy na bilety lotnicze, może dla całej rodziny.

Wtedy zostajemy na lodzie, ponieważ bilety wykupione przez upadłe biuro tracą na ważności. Nie warto więc stawiać na małe biura, które oferują nam super wakacje za granicą za tysiąc złotych. Bardzo niskie ceny mogą już o czymś świadczyć i być dla nas sygnałem. Potem nikt nie odda nam pieniędzy, chociaż możemy oczywiście składać wnioski o odszkodowania. Takie sprawy toczą się jednak miesiącami, a nawet latami, a nikt nie zagwarantuje nam, że dostaniemy odszkodowanie. Zaś za koszty rozprawy sami będziemy musieli płacić. Nie możemy przecież wnieść do sądu wniosek z powództwa biura, ponieważ ono już nie istnieje, nie może więc ponieść kosztów rozpraw i innych. Warto więc dokładnie przemyśleć oferty i najlepiej sprawdzić opinie na temat danego biura w internecie. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że nic nam nie grozi, kiedy już wyjedziemy w podróż. A bezpieczeństwo w podróży jest przecież najważniejsze. Można również zaplanować całe wakacje samemu.

Tagi: , ,

Cała prawda o polskiej turystyce…

Urlop dla wielu Polaków jest najbardziej wyczekiwaną porą roku, często bardziej niż święta. Nic dziwnego, skoro przeciętny Polak może sobie pozwolić tylko na jedne wczasy w roku… I mimo, iż nasi sąsiedzi odpoczywają nawet kilka razy do roku, to trzeba przyznać, że sytuacja w Polsce i tak uległa już poprawie. Turystyka, wbrew pozorom uległa rozwija się- jeszcze kilka lat temu tak dużo osób nie wyjeżdżało każdego roku na wakacje, a biura podróży i baza noclegowa w samej Polsce były w opłakanym stanie. Coroczne wczasy i coraz więcej wczasowiczów mogłoby sugerować, że w naszym kraju żyje się lepiej. Niestety tak wcale nie jest, bowiem okazuje się, że większość wczasowiczów cały rok odkłada na swoje wakacje lub zaciąga różnego rodzaju kredyty wakacyjne i gotówkowe. Nie mniej jednak stajemy się coraz bardziej wygodni- polskie morze już nam nie wystarcza.

Jak wczasy to zagranicą, a oferty typu last minute, first minute, all inclusive oraz tanie linie lotnicze zachęcają do tego typu wypraw. Początkowo Polacy odwiedzali typowe kurorty turystyczne- Morze Śródziemne, Turcja, Włochy, Grecja. Z czasem nawet to przestało wystarczać, a współcześnie ludzie wybierają coraz bardziej egzotyczne miejsca. Dzisiejsze wczasy wiążą się już nie tyle z wylegiwaniem się na zawsze gorących piaskach basenu śródziemnego, ile raczej z poznawaniem nowych kultur, obcych tradycji, zwiedzaniem ciekawych miejsc i nietypowych zjawisk natury. Podobna ciekawość świata to bardzo korzystne zjawisko dla turystyki, która, de facto, czerpie pieniądze z naszego wypoczynku. I choć w teorii turystyka polska rzeczywiście uległa znacznej poprawie, to rzeczywistość okazuje się dosyć szara. W obliczu upadających biur podróży, którzy nie są w stanie nawet opłacić powrotu turystów do kraju niejeden wczasowicz zdecyduje się wykupić wczasy u zagranicznych biur podróży. Bo co może bardziej zepsuć wymarzone i wyczekiwane przez cały rok wczasy, jak upadłość biura podróży? Jeśli kolejne biura będą upadać w tak zawrotnym tempie, to już niedługo na rynku nie pozostanie ani jeden polski operator wczasów…

Tagi: , ,

Sposób na wymarzone wakacje

Przeciętny Polak wyjeżdża na urlop raz w roku, nic więc dziwnego w tym, że przykłada wszelkich starań do tego, by ów czas był zupełne bezstresowy. Niestety wymarzony urlop pozostaje często wymarzonym jedynie z nazwy, zawsze bowiem znajdzie się jakiś szczegół, który zniszczy idealny nastrój: a to jakość usług hotelarskich, a to zatłoczone plaże, wredni współwczasowicze… Wśród polskich turystów ciągle jeszcze panuje tendencja do bezmyślnego podążania za modą. Wykupują wycieczki i wczasy, które są akurat aktualnym hitem sezonu. W efekcie, zamiast udanego wypoczynku i relaksu, przeciskają się przez tłumy wczasowiczów, bezskutecznie szukają miejsca na zaludnionych plażach i na każdym kroku potykają się o innych wczasowiczów. Czy tak powinny wyglądać wymarzone wakacje? Niezupełnie… A istnieje prosty sposób, by zamienić swój urlop w oazę spokoju, i to wcale nie za duże pieniądze… Jak tego dokonać? Po pierwsze trzeba wszystko dokładnie zaplanować. Najlepiej w wolnej chwili zastanowić się, ile właściwie planujemy przeznaczyć na urlop, a następnie poszukać miejsca, które choć hitem sezonu nie są, to z pewnością zaskoczą pięknem i urokiem, a przede wszystkim brakiem masy turystów.

Zorganizowanie wakacji „na własną rękę” wcale nie jest rzeczą skomplikowaną, a tanie linie lotnicze, niskie ceny noclegów w miejscach, w których nie roi się turystów sprawią, że urlop nie nadszarpnie naszych portfeli bardziej niż wakacje wykupione w biurze podróży. Wybór miejsca odgrywa zasadniczą rolę. Jeśli mają to być wakacje marzeń zastanów się chwilę, co właściwie masz ochotę robić, jak wyobrażasz sobie siebie na swoim urlopie. Wygrzewać się całe dnie w słońcu? A może sport? Zwiedzanie? Na świecie jest wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć i w które warto pojechać, a dzięki powszechnemu Internetowi i mediom nie trudno takie miejsca znaleźć. Może więc czas porzucić stereotypowe podążanie na wakacje za tłumem i zdobyć się na odwagę, by samemu wyruszyć? Wakacje nadal trwają, zatem do dzieła!!!

Tagi: , ,

Rodzinne wczasy Polaków…

Urlop to długo wyczekiwany okres, wobec którego każdy ma wysokie oczekiwania. Nic dziwnego, w końcu na wakacje wyjeżdża się raz w roku (a przynajmniej w Polsce…). Niestety z biegiem lat urlop traci swój urok- założenie rodziny, pojawienie się dzieci i rodzinne wakacje. Te już nie są taką sielanką, a dla wielu rodziców to czas wytężonej pracy zamiast odpoczynku. Z upływem czasu zmieniają się oczekiwania stawiane rodzinnym wakacjom każdego z jej członków, a co najgorsze, wręcz niemożliwym wydaje się pogodzenie tychże oczekiwań. Bo jak zorganizować salony urody i atrakcje kulturalne dla kobiety, zimne piwo i męskie rozrywki dla mężczyzn i pełne szaleństwa i zabaw dni dla dzieciaków? Ponieważ oczekiwania turystów stale rosną, a wakacje nad polskim morzem przez większość z nich nie są traktowane jako wymarzony urlop, personel obsługujący turystykę postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Polska turystyka przez bardzo długi czas funkcjonowała na naprawdę niskim poziomie.

W ostatnim czasie sytuacja ta uległa znacznej poprawie, zarówno baza noclegowa, jak i obsługa turystyczna podniosły swoje standardy i wychodzą naprzeciw swoim klientom- turystom, nawet tym, wybierającym wczasy rodzinne. Okazuje się, że agroturystyka jest obecnie bardzo popularna i naprawdę okazuje się świetnym rozwiązaniem na wakacje rodzinne. Dzieciaki mogą do woli hulać, spędzać czas ze zwierzętami i gospodarzami. Dla rodziców to idealne miejsce na chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków, a nawet okazja na powrót do młodości i szalone nocne zabawy w niedalekich centrach. Agroturystyka dynamicznie się rozwija w całej Polsce, do najbardziej malowniczych i znanych miejsc należą oczywiście jeziora mazurskie a także polskie góry. Wspólne spacery, wspinaczki, wyprawy kajakowe, połowy ryb czy zbieranie grzybów może okazać się doskonałym sposobem na zrelaksowanie się, odpoczynek i zacieśnienie rodzinnych więzi. Z dala od miastowego zgiełku i szybkiego tempa życia. Agroturystyka jest idealnym rozwiązaniem i pomysłem na wymarzone rodzinne wakacje!

Tagi: , ,

W dawnym Księstwie Cieszyńskim. Jabłonków.

Jabłonków to ciekawe miasto w Czechach, położone na terenie historycznego Śląska Cieszyńskiego. Leży u zbiegu rzek Olzy i Łomnej, a znane jest przede wszystkim ze znajdującego się tu sanatorium chorób płucnych.

Miejscowość ta powstała w 1447 roku. Nieco starsze jest Nawsie, obecnie przyłączone do Jabłonkowa, którego historia sięga 1435 roku. Miasto rozwijało się dość szybko, przede wszystkim dzięki położeniu przy popularnym szlaku handlowym prowadzącym na Węgry. W 1532 roku Jabłonków otrzymał prawa miejskie. Warzono tu piwo i organizowano jarmarki. W XVII wieku miasto stało się prężnym ośrodkiem rzemiosła, a zwłaszcza tkactwa oraz garncarstwa.  W 1914 roku w tym mieście stacjonowały Legiony Polskie, zaś na terenie dzisiejszego sanatorium działała legionowa szkoła podchorążych. Na cmentarzu w Jabłonkowie znajduje się nawet pomnik polskich legionistów.

W Jabłonkowie zachowało się sporo ciekawych zabytków. Do najważniejszych należy Kościół Bożego Ciała z 1621 roku, neorenesansowy ratusz oraz kamienice z XVIII i XIX wieku. Ciekawym obiektem jest również willa Lorenczyków znajdująca się obok ratusza, na której znajduje się pamiątkowa tablica. Przypomina ona o pobycie w tym mieście Józefa Piłsudskiego.

Ciekawe obiekty zobaczyć można również w Nawisu. Tam zachowały się zrębowe domy oraz barokowy kościół ewangelicki z pierwszej połowy XIX stulecia. Tutaj również odkryto ślady grodziska z I tysiąclecia p.n.e.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na zabytki, lecz również na atrakcje przyrodnicze znajdujące się w okolicy Jabłonkowa. Sanatorium chorób płucnych położone na brzegu Łomnej otacza park z ciekawymi, sztucznie wprowadzonymi gatunkami drzew. Inną atrakcją przyrodniczą jest stara lipa szerokolistna, która znajduje się przy drodze do Mostów.

Jabłonków to również wymarzona baza wypadkowa w pobliskie góry. Można się stąd udać na Stożek, Girową lub na Kozubovą.

Tagi: , ,