Jesteś tutaj: Home >Posty otagowane ‘zwiedzanie

Rodzaje podróżowania

W dzisiejszym świecie można spotkać się z co najmniej kilkoma rodzajami podróżowania. Najbardziej popularne jest oczywiście podróżowanie z wykorzystaniem współczesnej techniki, pojazdów, takich jak na przykład: samoloty pasażerskie, samochody, statki, promy. Jest to sposób z pewnością bardzo wygody, który nie pochłania zbyt dużej ilości czasu na dojazd w dane miejsce. Niemniej jednak, oprócz takiego podróżowania istnieje jeszcze inne, być może dużo bardziej ciekawsze, które zapewni nam wiele przygód i atrakcji. Jednym z takich rodzajów, o których z pewnością warto wspomnieć jest tak zwany bike – traveling. Jak sama nazwa wskazuje, jest to podróżowanie … rowerem. I trzeba przyznać, że coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj podróżowania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest ono dużo tańsze i ciekawsze, obfitujące w liczne przygody. Na czym to jednak w rzeczywistości polega? Trzeba mieć przede wszystkim rower, sprawny, w pełni działający.

Oczywiście na taką wyprawę należy jednak zabrać odpowiednie narzędzia, zapasowe dętki, klej do dętek, łatki, klucze i inne narzędzia. To oczywiście nie wszystko. Należy również zaopatrzyć się w picie na drogę. Nie warto brać jedzenia, ponieważ to niepotrzebny ciężar. Warto kupować jedzenie w przydrożnych sklepach spożywczych, czy też barach. Ktoś może zapytać jednak o nocleg. Z tym również nie ma problemu. Szczególnie jeśli chodzi o obce kraje. Można skorzystać z tak zwanego gardeningu, czyli nocowania w namiocie, w prywatnym ogródku, za zgodą właścicieli. Oczywiście jest to rozwiązanie na jedną noc, a później jazda dalej. W ten sposób nie trzeba płacić za nocleg, co jest dużą oszczędnością pieniędzy. Jeśli ktoś jest zamożniejszy, może pozwolić sobie na nocleg w hotelu, czy też innych schroniskach, albo nawet w prywatnych domach, które oferują noclegi za pieniądze. Podróży trzeba jednak wyznaczyć jakiś cel – zazwyczaj jest to dojechanie do jakiegoś miasta – Pragi, Paryża, Wiednia. Wszystko zależy od nas samych, od naszych upodobań i na pewno od znajomości języków obcych.

Tagi: , ,

Podróże po Europie

Europa jest najczęściej wybieranym przez Polaków kontynentem, który obierają oni sobie za cel podróży. Niemniej jednak, trudno się dziwić. Przecież Polska jest częścią tej właśnie Europy, a co więcej, kraj nasz otwarty jest na tak zwaną strefę Szengen, która pozwala nam swobodnie podróżować w większości europejskich państw. Co jednak warto zwiedzić w Europie? Zdecydowanie większość osób decyduje się na wyjazd w ciepłe kraje. W Europie jest jednak niewiele takich państw. Królują oczywiście Hiszpania, Francja, Włochy, Grecja, Chorwacja. Do tych państw udajemy się najczęściej. Dlaczego? Klimat śródziemnomorski zwyczajnie nam służy. Nie ma tam takich upałów jak na przykład w Indiach, gdzie problemem nie jest wcale słońce, które parzy w Europie, ale gorące powietrze, wilgoć, niemożność zaczerpnięcia świeżego i nieco chłodniejszego powietrza. W Europie zaś zdarzają się takie upały, że słońce w czasie opalania może nieźle poparzyć, a te upały zdarzają się właśnie najczęściej w tych krajach, dlatego też jeśli chcemy mieć trochę więcej pewności co do ładnej pogody, warto się tam wybrać. Jeśli chodzi o Hiszpanię, to królują Baleary, a więc Majorka, Ibiza i Minorka.

Popularnością cieszą się rejony pod nazwą Costa, a więc wybrzeża Morza Śródziemnego. Są to zazwyczaj okolice przepięknego miasta, jakim jest Barcelona. We Francji królową jest oczywiście lazurowe wybrzeże, a więc południowa część, która również jest częścią wybrzeża Morza Śródziemnego. We Włoszech na pewno rządzi Sycylia oraz stolica państwa Rzym. Jeśli chodzi o Grecję, gdzie wakacje są obecnie bardzo, ale to bardzo tanie z powodu kryzysu w tym państwie, królową jest Kreta, a więc wyspa na południu kraju. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie tylko ci, którzy lubią ciepłe kraje, ale również ci, którzy wolą pojeździć na nartach niż popływać w morzu. Jeśli chodzi o bardziej chłodne kraje, to na pewno należy wspomnieć Austrię, Szwajcarię oraz kraje skandynawskie. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najpierw trzeba jednak obrać cel, a dopiero później załatwiać wszelkie inne formalności związane z podróżowaniem.

Tagi: , ,

Co każdy turysta powinien zwiedzić o zwiedzaniu Grecji

Grecja należy do Unii Europejskiej i jest jednym z piękniejszych państw jakie znajdują się na terenie Europy. Nastawiona jest głównie na turystykę z której utrzymuje się duża część mieszkańców. Klimat jaki się tam znajduje jest idealny do spędzenia wakacji. Długie lato oraz bardzo delikatna zima sprawiają, że w Grecji występują gatunki roślin których uprawa u nas w Polsce byłaby niemożliwa. Przykładem są oczywiście oliwki z których otrzymuje się oliwę. Wielu turystów z całego świata odwiedza Grecję i jest ona uważana za bardzo atrakcyjny lecz jednocześnie drogi region. Nie do końca tak jest. Najbardziej atrakcyjne dla turystów zakątki takie jak Kreta związane są z wysokimi kosztami, lecz teraz w dobie kryzysu możemy znaleźć tańsze i atrakcyjniejsze cenowo rozwiązania. To co najważniejsze to możliwość cieszenia się ładną pogodą przez cały okres urlopu. Wyjazd do Grecji daje taką możliwość. Możemy być pewnie, że nie spotkają nas tam żadne przykre niespodzianki pogodowe. Obowiązkowo zatem weźmy ze sobą kostium kąpielowy, krótkie spodenki i klapki lub sandałki. Upał jaki tam panuje jest z reguły tylko dla osób które lubią słońce i ciepło.

Grecy posługują się płynnie językiem angielskim dlatego też w każdej części tego kraju bez problemu powinniśmy mieć możliwość dogadania się. Turyści przyjeżdżający tam na wakacje nie znają greckiego dlatego też znajomość angielskiego jest dla osób nastawionych na turystyczny biznes obowiązkowa. Kuchnia grecka uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Zasmakowanie tradycyjnych potraw powinno być na naszej liście rzeczy które obowiązkowo musimy zrobić podczas wakacji w tym kraju. Bogata kultura zwłaszcza jeżeli chodzi o zabytki sprawia, że naprawdę warto odwiedzić stolicę Grecji – Ateny. Lecz turyści z reguły potrafią spędzić godziny nad przepięknymi plażami greckimi i nie ma się co dziwić bo naprawdę są zjawiskowe. Kolejna ważna informacja jeżeli chodzi o spędzenie wakacji w Grecji to to, że gdy nadejdzie już czas powrotu zupełnie nie będziemy chcieli opuszczać tego miejsca.

Tagi: , ,

Bułgaria

Bułgaria jest państwem które ulokowane jest przy granicy dwóch kontynentów Azji oraz Europy. Posiada ono bardzo atrakcyjny klimat przez co znane jest głównie z turystyki. Wakacje spędzone w Bułgarii to przede wszystkim słoneczne wakacje. Od maja do wczesnej jesieni panują tam naprawdę wysokie temperatury dające możliwość opalania się oraz kąpania w ciepłym morzu. Sofia jest miastem które najczęściej wybierane jest do zwiedzania lecz jeżeli pragniemy wspaniale wypocząć podczas naszego urlopu zawsze możemy skorzystać z innych ofert biur podróży. Złote piaski to bardzo popularny kurort znajdujący się niedaleko miasta Warna. Udając się tam na wakacje możemy liczyć na wspaniałe plaże, dostęp do morza, ale także bezpłatnych basenów co zdarza się w ośrodkach turystycznych niezwykle rzadko. Miłośnicy sportów wodnych znajdą tam z pewnością cos dla siebie. A gdy uwielbiamy leżeć plackiem na słońcu to temperatury jakie panują w Bułgarii na pewno nam na to pozwolą. W odległości kilku kilometrów od złotych piasków znajduje się miejscowość Kranevo.

Tutaj również turyści mogą skorzystać z oferty wspaniałych plaż i ciepłego morza. Zostało ono wybudowane w miejscu starożytnej twierdzy przez co posiada bardzo oryginalny klimat którego na darmo szukać w innych miejscach. Wieczory można spędzić przy dobrym piwku i rodzimej bułgarskiej muzyce. Wszystkie miejscowości jakie oferowane są turystom mogą zagwarantować nam udane wakacje zarówno gdy planujemy wyjazd jedynie we dwoje, ze znajomymi lub rodzinnie z gromadką dzieci. Duża liczba atrakcji a także różnorodność oferty pozwala na znalezienie dla każdego czegoś ciekawego. Zwiedzanie ciekawych miejsc i zabytków, leżenie na plaży czy też sporty wodne to jedynie kilka najpopularniejszych przykładów. Bułgaria obecnie stawia coraz bardziej an turystykę dzięki czemu możemy liczyć na coraz to nowsze i ciekawsze pomysły na zachęcenie turystów do przyjazdu. Ceny w tym państwie nie są wygórowane jak w przypadku najpopularniejszych zachodnioeuropejskich kurortów zatem spokojnie każdy z ans może pozwolić sobie na wakacje w Bułgarii.

Tagi: , ,

W dawnym Księstwie Cieszyńskim. Jabłonków.

Jabłonków to ciekawe miasto w Czechach, położone na terenie historycznego Śląska Cieszyńskiego. Leży u zbiegu rzek Olzy i Łomnej, a znane jest przede wszystkim ze znajdującego się tu sanatorium chorób płucnych.

Miejscowość ta powstała w 1447 roku. Nieco starsze jest Nawsie, obecnie przyłączone do Jabłonkowa, którego historia sięga 1435 roku. Miasto rozwijało się dość szybko, przede wszystkim dzięki położeniu przy popularnym szlaku handlowym prowadzącym na Węgry. W 1532 roku Jabłonków otrzymał prawa miejskie. Warzono tu piwo i organizowano jarmarki. W XVII wieku miasto stało się prężnym ośrodkiem rzemiosła, a zwłaszcza tkactwa oraz garncarstwa.  W 1914 roku w tym mieście stacjonowały Legiony Polskie, zaś na terenie dzisiejszego sanatorium działała legionowa szkoła podchorążych. Na cmentarzu w Jabłonkowie znajduje się nawet pomnik polskich legionistów.

W Jabłonkowie zachowało się sporo ciekawych zabytków. Do najważniejszych należy Kościół Bożego Ciała z 1621 roku, neorenesansowy ratusz oraz kamienice z XVIII i XIX wieku. Ciekawym obiektem jest również willa Lorenczyków znajdująca się obok ratusza, na której znajduje się pamiątkowa tablica. Przypomina ona o pobycie w tym mieście Józefa Piłsudskiego.

Ciekawe obiekty zobaczyć można również w Nawisu. Tam zachowały się zrębowe domy oraz barokowy kościół ewangelicki z pierwszej połowy XIX stulecia. Tutaj również odkryto ślady grodziska z I tysiąclecia p.n.e.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na zabytki, lecz również na atrakcje przyrodnicze znajdujące się w okolicy Jabłonkowa. Sanatorium chorób płucnych położone na brzegu Łomnej otacza park z ciekawymi, sztucznie wprowadzonymi gatunkami drzew. Inną atrakcją przyrodniczą jest stara lipa szerokolistna, która znajduje się przy drodze do Mostów.

Jabłonków to również wymarzona baza wypadkowa w pobliskie góry. Można się stąd udać na Stożek, Girową lub na Kozubovą.

Tagi: , ,