Jesteś tutaj: Home > Zwiedzanie i podróże > W dawnym Księstwie Cieszyńskim. Jabłonków.

W dawnym Księstwie Cieszyńskim. Jabłonków.

Jabłonków to ciekawe miasto w Czechach, położone na terenie historycznego Śląska Cieszyńskiego. Leży u zbiegu rzek Olzy i Łomnej, a znane jest przede wszystkim ze znajdującego się tu sanatorium chorób płucnych.

Miejscowość ta powstała w 1447 roku. Nieco starsze jest Nawsie, obecnie przyłączone do Jabłonkowa, którego historia sięga 1435 roku. Miasto rozwijało się dość szybko, przede wszystkim dzięki położeniu przy popularnym szlaku handlowym prowadzącym na Węgry. W 1532 roku Jabłonków otrzymał prawa miejskie. Warzono tu piwo i organizowano jarmarki. W XVII wieku miasto stało się prężnym ośrodkiem rzemiosła, a zwłaszcza tkactwa oraz garncarstwa.  W 1914 roku w tym mieście stacjonowały Legiony Polskie, zaś na terenie dzisiejszego sanatorium działała legionowa szkoła podchorążych. Na cmentarzu w Jabłonkowie znajduje się nawet pomnik polskich legionistów.

W Jabłonkowie zachowało się sporo ciekawych zabytków. Do najważniejszych należy Kościół Bożego Ciała z 1621 roku, neorenesansowy ratusz oraz kamienice z XVIII i XIX wieku. Ciekawym obiektem jest również willa Lorenczyków znajdująca się obok ratusza, na której znajduje się pamiątkowa tablica. Przypomina ona o pobycie w tym mieście Józefa Piłsudskiego.

Ciekawe obiekty zobaczyć można również w Nawisu. Tam zachowały się zrębowe domy oraz barokowy kościół ewangelicki z pierwszej połowy XIX stulecia. Tutaj również odkryto ślady grodziska z I tysiąclecia p.n.e.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na zabytki, lecz również na atrakcje przyrodnicze znajdujące się w okolicy Jabłonkowa. Sanatorium chorób płucnych położone na brzegu Łomnej otacza park z ciekawymi, sztucznie wprowadzonymi gatunkami drzew. Inną atrakcją przyrodniczą jest stara lipa szerokolistna, która znajduje się przy drodze do Mostów.

Jabłonków to również wymarzona baza wypadkowa w pobliskie góry. Można się stąd udać na Stożek, Girową lub na Kozubovą.

Tagi: , ,

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby móc komentować.